Ben robot değilim’güvenlik uygulamasına son verecek

BaranPanel.Com|Sesli Panelciler, Panelci, Sesli Panel
Spread the love

Web sitelerinde kullanıcıların bot olmadığını ispatlamasını sağlayan “reCAPTCHA” güvenlik sistemini kullanan Google, kısa bir süre sonra bu uygulamayı kaldırarak yerine daha gelişmiş yeni bir sistem getirecek.

google aracı

google aracı

Web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların gerçek bir insan mı yoksa kötü niyetli bir bot mu olduğunu ayırt etmeye yardımcı olan ve CAPTCHA olarak da bilinen güvenlik uygulamasını kulllanan Google, bu sistemin siteleri koruduğunu ancak oldukça hantal olduğunu belirtti.

reCAPTCHA adlı sistemde kullanıcılar bir kutucuğu işaretleyerek formları tamamlayabiliyordu. Eğer kullanıcı yerine bir bot olabileceği şüphesi doğarsa gösterilen resimleri eşleştirerek doğrulama yapılması isteniyor.

Google, kısa bir süre sonra “Ben robot değilim” kutucuğunu tamamen gizli hale getireceğini duyurdu. Google bunun yerine Makine öğrenimi ve gelişmiş risk analizinin bir kombinasyonu olan yeni bir algoritma kullanacak. Kullanıcılar böylece güvenlik adımlarını çok daha hızlı gerçekleştirerek içeriklere anında ulaşabilecek.

Bir önceki yazımız olan Google Ben robot değilim başlıklı makalemizde google, Robot ve Search Console hakkında bilgiler verilmektedir.

About the author /


sesli panel,sesli sohbet

Post your comments